
SHOP OUR TOP CATEGORIES
-
3rd Grade Reading Units
These weekly reading units are designed for teachers who want to teach...
-
Writing Workbooks
Students will be led through the process of writing 10 genre of...
-
Free Samples
Access these FREE DOWNLOADABLE SAMPLES of 10 writing workbooks, to explore the...
-
Writing Programs Teacher Editions
The WRITING PROGRAMS Teachers Editions are in PowerPoint slides. Presented in a...
-
Writing Programs Teacher Training
Enhance your school's writing curriculum with our premium Teacher Training. Our expert...

WE'RE ON A MISSION
At CURRICULUM HQ, we empower teachers with exceptional, content-rich resources that save time and energy, elevate learning, and inspire students’ love of learning.
WEEKLY READING UNITS
These weekly reading units are designed for teachers who want to teach reading at a 3rd-grade level while providing excellent content in the stories. Each unit features a story from the Gemara, highlighting an important lesson. Along with the story, there are reading comprehension questions, a vocabulary list and worksheet, and a writing activity. These activities help students practice and reinforce their reading skills, comprehension, vocabulary, and writing, all while learning timeless lessons from the Gemara on beautifully crafted worksheets.
-
FREE SAMPLE Rabbi Tarfon and his Mother
Regular price $0.00 USDRegular priceUnit price / per -
Sale
Onkelos the Ger
Regular price $14.99 USDRegular priceUnit price / per$24.99 USDSale price $14.99 USDSale -
An Uninterrupted Prayer
Regular price $14.99 USDRegular priceUnit price / per$24.99 USDSale price $14.99 USDSale -
Sale
Saving A Life
Regular price $14.99 USDRegular priceUnit price / per$24.99 USDSale price $14.99 USDSale
ESSAY WRITING WORKBOOKS
Students will be led through the process of writing 10 genre of essay writing.
-
Nonfiction Essay Student Workbook
Regular price $14.99 USDRegular priceUnit price / per$18.99 USDSale price $14.99 USDSale -
Book Report Student Workbook
Regular price $14.99 USDRegular priceUnit price / per$18.99 USDSale price $14.99 USDSale -
Biography Student Workbook
Regular price $14.99 USDRegular priceUnit price / per$18.99 USDSale price $14.99 USDSale -
Persuasive Book Review Student Workbook
Regular price $14.99 USDRegular priceUnit price / per$18.99 USDSale price $14.99 USDSale
FREE SAMPLES
Access these FREE DOWNLOADABLE SAMPLES of 10 writing workbooks, to explore the wide range of skills covered and innovative teaching strategies utilized. Gain a glimpse of the numerous benefits these exceptional program offer in your journey to teaching writing. Don't delay - claim your complimentary sample today.
-
Persuasive Letter 3 FREE SAMPLE
Regular price $0.00 USDRegular priceUnit price / per -
Friendly Letter FREE SAMPLE
Regular price $0.00 USDRegular priceUnit price / per -
Personal Narrative FREE SAMPLE
Regular price $0.00 USDRegular priceUnit price / per -
Biography FREE SAMPLE
Regular price $0.00 USDRegular priceUnit price / per
TEACHER'S EDITION FOR WRITING PROGRAMS
The WRITING PROGRAMS Teachers Editions are in PowerPoint slides. Presented in a clear and easy to follow style, these teacher editions will help guide you step by step through the student workbooks. Included in the slides are Mentor Texts which add excitement and visual hands on learning to the subject.
-
Nonfiction Essay Teacher's Edition - Digital Download
Regular price $97.00 USDRegular priceUnit price / per$250.00 USDSale price $97.00 USDSale -
Feature Article Teacher's Edition - Digital Download
Regular price $97.00 USDRegular priceUnit price / per$250.00 USDSale price $97.00 USDSale -
Letter Writing Teacher's Edition- Digital Download
Regular price $97.00 USDRegular priceUnit price / per$250.00 USDSale price $97.00 USDSale -
Persuasive Letter Level 3 Teachers Edition - Digital Download
Regular price $97.00 USDRegular priceUnit price / per$250.00 USDSale price $97.00 USDSale
CHECK OUT THESE STUDENT'S ESSAYS
Peruse this collection of essays written by students in school across America, who have used the Writing programs as a guide to write these essays. Notice the skills that were used and notice the rich language and details that were used to write them.
-
Biographies of Gedolim
Regular price $0.00 USDRegular priceUnit price / per -
Friendly Letters 2nd Grade
Regular price $0.00 USDRegular priceUnit price / per -
Feature Article Essays
Regular price $0.00 USDRegular priceUnit price / per